האם נשים חזקות יותר מגברים?

שאלת השבוע:

שמעתי כבר כמה פעמים שלפי היהדות נשים רוחניות יותר מגברים. זה מסביר למה לגברים יש מחויבויות דתיות רבות יותר – גברים זקוקים לכל אלה כדי להתקרב להשם, בעוד הנשים, לעומתם, כבר נמצאות שם. אך האם אנו באמת מאמינים בזה? האין זו דרך מתנשאת להתעלם מן ההבדלים בתפקידים המגדריים השונים ביהדות?

תשובה:

כילד, אני זוכר שנאמר לי כי גברים ונשים הם שווים. הייתה לי בעיה רצינית עם זה. שאלתי: “אם גברים ונשים באמת שווים, למה הם לא מתחרים אלה באלה בתחרויות ספורט? לעולם לא תראו גבר מתחרה באישה בטניס, או נבחרת כדורגל נשים משחקת מול נבחרת גברים, או מקצה 100 מטר מעורב. אם כולנו שווים, למה איננו יכולים להתחרות יחד?”

התשובה שקיבלתי הייתה בלתי-מספקת בעליל. “בדרך כלל, מבחינה פיזית, גברים חזקים יותר מנשים. לא יהיה זה הוגן שיתחרו אלה באלה בתחרויות ספורט, הדורשות כוח פיזי, שכן הגברים ינצחו תמיד. אבל בכל היבט אחר, נשים שוות לגברים”.

התשובה הזו לא ממש התיישבה על לבי. אם גברים מתעלים על נשים בכוח פיזי, אבל שווים בכל דבר אחר, אזי גברים ונשים אינם שווים. לגברים יש יתרון. אלא אם כן ישנו תחום אנושי שבו הנשים מתעלות על הגברים, איננו שווים. 

הדבר הטריד אותי במשך שנים. עד שלמדתי את הגישה היהודית לנשים. נשים הן יותר נפשיות מן הגברים. בעוד גברים עשויים להצטיין ביכולות פיזיות, נשים מקדימות אותן בכל הקשור לעוצמות רוחניות. נשים רגישות יותר לענייני הנפש, מכילות יותר רעיונות של אמונה, נמשכות יותר לרוחניות מאשר הגברים. לנפש הנשית יש פתיחות רבה יותר למופשט ותפיסה של מה שאיננו מוחשי, דברים שהנפש הגברית יכולה רק לייחל להם. זו הסיבה שהקדוש ברוך אמר לאברהם אבינו, הגבר היהודי הראשון, “כל אשר תאמר אליך שרה אשתך, שמע בקולה”. היא הייתה גדולה ממנו בנבואה.

כששמעתי לראשונה את הרעיון הזה, לפתע הכול הסתדר. ישנו אכן איזון בין גברים לנשים. לגברים יש גוף חזק יותר, אך לנשים – נשמות חזקות יותר.

כמובן, ישנם יוצאים מן הכלל. יש נשים שיוכלו לנצח גבר בהורדת ידיים, ויש גברים מכוונים יותר מבחינה רוחנית מאשר הנשים שסביבן. אבל על פי רוב, לגברים יש שרירים גדולים יותר, לנשים יש רגשות עמוקים יותר.  

התורה העניקה לגבר מצוות פיזיות נוספות, על מנת לאלף את הגוף ולחזק את הנשמה. נשים אינן זקוקות לסיוע הזה. אולי גברים יכולים לקפוץ גבוה יותר באוויר, אך נשים יכולות לגעת גבוה יותר בשמים.

שתפי

הרב אהרון מוס

הרב אהרון מוס מסייע לנפשות אבודות למצוא את דרכן בחזרה ליהדות, בסידני שבאוסטרליה. אפשר ליצור עמו קשר במייל: rabbimoss@nefesh.com.au

קליל

מאמרים נוספים