כל מה שרצית לדעת על המקווה

מהו מקווה?

המקווה הוא מאגר מים טבעי או מים מכונסים שיש להם חיבור ייעודי למים ממקור טבעי. בריכת המים מעוצבת במיוחד לטבילה, על פי ההלכות והמנהגים של ההלכה היהודית. יש במקווה כ-750 ליטרים של מים.

מה מיוחד כל כך במי המקווה?

המים הם מקור החיים של כל היצורים החיים. יש בהם את הכוח לטהר, לשחזר ולחדש חיים. על המקווה להתמלא ממים חיים, ממקור של מים שזרימתם אינה פוסקת, כמו מי מעיין, מי גשמים ואפילו שלג מומס.

המים נשמרים תחת בקרת היגיינה קפדנית, מנוקים מדי יום ומחוטאים בכלור.

מהי טהרת המשפחה?

הנישואים היהודיים מקדשים את בני הזוג. שמירת טהרת המשפחה יוצרת בחיי הנישואין מחזוריות של זמני פרישה ופרידה פיזית שלאחריהם איחוד מחודש.

הפרידה מתחילה עם הופעת המחזור החודשי. זהו זמן שבו עומק הקשר שבין בני הזוג מובע שלא באמצעות אינטימיות פיזית. זוהי תקופה של ציפייה והכנה לטבילה במקווה.

האיחוד המחודש, בעקבות הטבילה במקווה, צופן בחובו את הפוטנציאל לקדושה הגבוהה ביותר בחיי הנישואין.

כיצד מתכוננים לטבילה במקווה?

לאחר המחזור החודשי, סופרת האישה שבעה ימים “נקיים”.

במשך כל הזמן הזה, מרגע הופעת המחזור ועד לאחר הטבילה במקווה, על בני הזוג להימנע מקיום יחסים.

קודם הטבילה, על האישה להתנקות ביסודיות. הטבילה נעשית לאחר רדת הלילה.

למה שאלך לטבול במקווה?

הטבילה במקווה היא אחת מהמצוות המפורשות והחשובות שבתורה, והיא מושווית למצוות יסודיות אחרות כדוגמת כשרות ושבת.

הטבילה במקווה היא הדרך להכניס את הקדוש ברוך הוא כחלק אינטגרלי מחיי הנישואין שלנו. השמירה על המקווה יוצרת מערכת יחסים שיש בה התחדשות מתמדת. בעידן שבו נישואין מתפוררים בכל יום, הלכות טהרת המשפחה מאפשרים למצוא מימוש בחיי נישואין מקודשים שיש בהם דאגה ורומנטיות והם חזקים מספיק כדי להתמיד חיים שלמים.

איך אוכל לאתר את המקווה הקרוב אליי?

בדקי כאן

האם רק נשים משתמשות במקווה?

לא. למקווה יש ייעודים נוספים:

  • זהו השלב האחרון בגיור ליהדות.
  • גם גברים טובלים במקווה (ייעודי לגברים) בזמנים מיוחדים כמו בערב יום כיפור וביום החתונה. גברים רבים נוהגים לטבול בכל ערב שבת, וחסידים נוהגים לטבול בו בכל יום לפני התפילה בבוקר.
  • עקרונית, יש לטבול כלים חדשים במקווה לפני השימוש בהם.

הבנה מלאה ושמירה מוקפדת על הלכות טהרת המשפחה דורשת לימוד מעמיק וחזרה מתמדת. לימוד כזה נעשה במסגרות שונות, באופן פרטני או בקבוצה, והוא מועבר על ידי נשים מוסמכות המשתפות את הידע ואת החוויה.

שתפי