מהי המשמעות של כיסוי ראש?

שאלה:

שמעתי אנתרופולוג שדיבר על נשים דתיות שמכסות את שערן בפאה. הוא אמר שיש אירוניה רבה בכך שנשים דתיות משתמשות בפאות כדי לכסות את שערן לאחר הנישואין. לפי המצווה המקורית, נשים נשואות צריכות לכסות את שערן כדי להיות צנועות ולא מושכות. ואילו בזמנים מודרניים, נשים נעזרות בפאות, שפעמים רבות הן אטרקטיביות עוד יותר מן השיער הטבעי שלהן. כך שבעצם, חבישת פאה היא ההפך המוחלט של המטרה שלשמה מכסים את השיער! הוא השתמש בזה כדוגמה לתרבויות ששוכחות את הסיבות המקוריות למסורות העתיקות שלהן, ומנהגים שמתפתחים בצורה כזו שסותרת לגמרי את המטרה המקורית שלהם. מה יש לך לומר על זה?

תשובה:

נראה שהאנתרופולוג הזה מתקשה להבחין לא רק בין פאה לשיער טבעי, אלא גם בין המשמעות האמיתית של צניעות, לגרסה האישית שלו בעניין. הוא משווה בין צניעות לבין חוסר אטרקטיביות, אבל זוהי ההגדרה שלו, לא ההגדרה של היהדות. מנקודת המבט היהודית, לצניעות אין קשר להיות האדם הצנוע בלתי מושך. צניעות היא אמצעי ליצירת פרטיות. וזה, מושג בהחלט באמצעות פאה.

לצניעות אין כל קשר לאי-משיכה. כיסוי הראש לא נועד מעולם להפוך אישה נשואה למכוערת. יופי הוא מתת א-ל, והמסורת היהדות מעודדת גברים ונשים כאחד לדאוג לנראות שלהם, ותמיד להיראות ייצוגיים. המסורת היהודית מעודדת באותה נשימה גם צניעות; לא בכדי להמעיט מן היופי, אלא כדי לתעל את היופי והמשיכה כך שהם שמורים למקום שהם שייכים אליו – בתוך הנישואין.

באמצעות כיסוי ראש, אישה נשואה מצהירה למעשה: “אני לא זמינה. אתה יכול לראות אותי אבל אני לא  זמינה לקהל הרחב. אפילו השיער שלי, החלק הכי מובהק והכי נראה שלי, הוא לא לעיניך”.

לכיסוי הראש יש השפעה עמוקה על הלובשת אותו. הדבר יוצר גבול פסיכולוגי, מרחק קוגניטיבי בינה ובין אנשים זרים. היופי שלה גלוי לעין אך איננו מורגש; היא מושכת – אך איננה זמינה.

פאה משיגה בדיוק את האפקט הרצוי, מפני שפאה מאפשרת לאישה לכסות את כל השיער שלה, ועדיין לשמור על נראות אטרקטיבית. היא יכולה להיות גאה במראה שלה מבלי להתפשר על הפרטיות שלה. וגם אם הפאה שלה נראית אמיתית כל כך עד שיש מי שיכול לטעות ולחשוב שזהו שיער טבעי, היא עצמה יודעת שאיש איננו מביט בה באמת. היא יצרה לעצמה מרחב פרטי, ורק היא מחליטה מי ייכנס אליו.  

ייתכן שבדתות אחרות צניעות ויופי לא הולכים ביחד. זו איננה השקפת העולם היהודית. יופי אמיתי, יופי פנימי, מצריך צניעות שתשמור עליו ותאפשר לו לפרוח. 

שתפי

הרב אהרון מוס

הרב אהרון מוס עובד להשיב נשמות אבודות ליהדות בסידני, אוסטרליה. אפשר ליצור עמו קשר במייל: rabbimoss@nefesh.com.au

קליל

מאמרים נוספים