הבודקת – חלק ג

דם נידה

‘דם נידה’ הוא דם שמקורו מהרחם. כאשר אישה רואה דם, בין אם מדובר בדימום או בטיפה אחת, שמקורו מן הרחם, היא תיכנס למצב נידה, עניין רוחני-הלכתי, שאין לו דבר וחצי דבר עם לכלוך פיזי (דם שמקורו בפצע ברחם, לא יידון במסגרת זו).

הסיבה השכיחה ביותר לנידה, היא המחזור החודשי. מכל מקום, ישנם עוד גורמים לדימום רחמי, שגם הם יגרמו לאישה להיכנס למצב נידה.

בדיקות גינקולוגיות, הליכים טיפוליים וניתוחים גינקולוגיים גורמים לעתים קרובות לדימום רחמי, שעשוי להיחשב כ’דם נידה’. חובה להיוועץ ברב כדי לקבוע אם יש כאן מצב נידה, מאחר שלא כל דימום בעקבות הליך רפואי הינו ‘דם נידה’.

שיטות שונות למניעת היריון (ששימוש בהן מותר רק בפסיקה הלכתית), עשויים לגרום לדימום רחמי. אמצעי מניעה הורמונליים עלולים לגרום להכתמה, עד אשר הגוף מסתגל להורמונים. יש נשים שעשויות לחוות התפרצויות של דימום, במהלך השימוש באמצעי מניעה הורמונליים. התקנה והסרה של התקן תוך רחמי יגרמו בדרך כלל לדימום כלשהו מן הרחם, וכדאי להתייעץ ברב לפני כן על מנת לקבוע כיצד הדבר ישפיע על מצבך ההלכתי. התקן תוך רחמי, הורמונלי או שאיננו הורמונלי, עלול לגרום גם כן להכתמה עד אשר הגוף מסתגל לגוף הזר.

היריון עשוי לגרום לדימום רחמי מסיבות שונות; חלקן חסרות חשיבות מבחינה רפואית, ואחרות הדורשות מעקב רפואי.

אף על פי שהמחזור החודשי אינו מופיע במהלך היריון, דימום רחמי במהלך ההיריון, יגרום לכניסה למצב נידה. כל דימום במהלך היריון דורש בדיקת רופא.

בדיקות פוריות עשויות לגרום לדימום מן הרחם, שעלול להיחשב כ’דם נידה’, וטיפולי פוריות הכרוכים במעורבות הורמונלית עשויים לגרום לדימום רחמי שייחשב כ’דם נידה’.

‘דימום רחמי שאינו מוסבר’ הוא דימום מהרחם שאין לו הסבר רפואי ידוע. דימום כזה אינו מחזור, אך הוא גורם למצב נידה. דימום שכזה עלול להתרחש באופן סדיר או שאינו סדיר.

הצעד הראשון כאשר מופיעה הכתמה או דימום בלתי צפויים הוא: אל תיכנסי לפאניקה. הכתמה במהלך שנות הפוריות היא רק לעתים נדירות ביותר סימן למחלה רצינית.

יש לך זמן להתקשר לרופא/ה ולקבוע תור לבדיקת סיבת הדימום. מכל מקום, אם את בהיריון, התקשרי לרופא/ה באותו יום. אם את חווה דימום מסיבי, התקשרי לרופא/ה או לשירותי רפואה דחופה מיד.

האדם הבא ליצור עמו קשר, הוא הרב שלך. לא כל דימום רחמי גורם למצב נידה, והרב יוכל לקבוע את המצב ההלכתי על פי הנסיבות הספציפיות. לעתים, יפנה אותך הרב לבודקת מוסמכת על מנת לקבוע אם הדם אכן רחמי במקורו.

זכרי: הכתמה במהלך שנות הפוריות היא תופעה שכיחה. הרופא/ה, הרב והבודקת כאן כדי לסייע לך ולהדריך אותך.

קראי עוד בנושא:

חלק אחלק בחלק גחלק דחלק החלק ו

שתפי

חני אקרמן, אחות ובודקת מוסמכת

חני אקרמן היא אחות, שעברה הכשרה נרחבת על מנת לשמש כבודקת מוסמכת – יועצת המספקת הערכות גינקולוגיות, עוסקת בחינוך לבריאות נשית, שירותי הפניה והכוונה, ותמיכה רגשית לנשים המתמודדות עם בעיות גינקולוגיות ואחרות מתחום בריאות האישה.

סקירה הלכתית

מאמרים נוספים