הבודקת – חלק ה

כיצד לאתר את המקור של דימום בלתי צפוי

הווסת או המחזור, הוא דימום שאישה מצפה שיופיע על בסיס חודשי.

מכל מקום, במשך חיי האישה היא עלולה לחוות דימומים או הכתמות בלתי צפויים.

הם עשויים להיראות על תחתונים או על נייר טישיו לאחר השימוש בשירותים (אין שום זמן שבו אישה נדרשת לבדוק את נייר הטישיו לאחר השימוש בשירותים. בדיקה כזו גורמת רק לבעיות מיותרות). היא עשויה לראות נקודות דם קטנות או כתמים נרחבים יותר, או בכל גודל ביניים. כתמים כאלה עשויים להופיע בצבע אדום, וורוד, כתום, חום ובגוונים שונים שלהם, או בצבעים אחרים. דימום שכזה מכונה בדרך כלל ‘הכתמה’ או ‘כתמים’.

במאמר זה אדון בהשלכות ההלכתיות שיש לכתמים כאלה, ולא בהיבט הרפואי שלהם. דימום מפצע אינו נחשב ‘דם נידה’, ואילו דימום מן הרחם (בדרך כלל) גורם למצב נידה. האם אישה יכולה לקבוע את מקור הדימום בעצמה?

אם מדובר בזמן המחזור שלך, המקור הוא בוודאי מן הרחם והדבר גורם בוודאות למצב נידה. מכל מקום, כאשר נמצאת הכתמה, ואת יודעת שאין זה קשור למחזור, האם תוכלי לקבוע את מקור הדימום בעצמך?

הנה כמה קווים מנחים שיעזרו לך לקבוע.

הסתייגות חשובה: גם אם את יכולה לקבוע, בעצמך, שהדימום נובע מפצע, עלייך להיוועץ ברב שיפסוק בקשר למצב הנידה. אינך רשאית לקבוע בעצמך שהדם שמצאת אינו גורם למצב נידה.

הכתמה הנובעת מפצע היא בדרך כלל:

  • בצבע אדום בוהק.
  • בדרך כלל אינו זורם החוצה לטישיו או תחתונים.
  • מדמם רק במגע.
  • אינו מלווה בכאב.

הכתמה הנובעת מן הרחם היא בדרך כלל:

  • עלולה להתרחש בפתאומיות, בלי כל מגע.
  • מלווה בהפרשות.
  • עשויה להופיע בגוונים עמוקים של אדום או חום.

קווים מנחים אלה יסייעו לך לקבוע בעצמך את מקור הדימום. מידע זה הוא חשוב בעת ההיוועצות ברב. הרב יפסוק בקשר למצב הנידה, ולעתים ישלח אותך לבודקת מוסמכת לבירור נוסף.

זכרי, הכתמה הינה תופעה נפוצה בשנות הפוריות, ולעתים נדירות היא סיבה לדאגה.

מכל מקום, אם את חוששת, קבעי תור לרופא/ה שלך. כמו כן, אם את מוצאת הכתמה לאחר גיל המעבר, קבעי תור לרופא/ה. 

הרב, הרופא/ה והבודקת כאן בשבילך. צרי עמם קשר.

לתשומת לב: חשוב ללמוד את הקריטריונים ההלכתיים הנוגעים לכתמים, אילו כתמים גורמים למצב נידה ואילו אינם. קביעת המצב ההלכתי תלויה בצבע, גודל, מיקום וכן צבע המשטח שעליו נמצא הכתם. כתמים שנמצאים על בד בדיקה שונים הלכתית מכתמים שנמצאו בכל מקום אחר. חיוני להתייעץ ברב, ואם נקבע מצב נידה בעקבות כתם, לשאול כיצד הדבר ישפיע על ניהול הלוח האישי שלך.

קראי עוד בנושא:

חלק אחלק בחלק גחלק דחלק החלק ו

שתפי

חני אקרמן, אחות ובודקת מוסמכת

חני אקרמן היא אחות, שעברה הכשרה נרחבת על מנת לשמש כבודקת מוסמכת – יועצת המספקת הערכות גינקולוגיות, עוסקת בחינוך לבריאות נשית, שירותי הפניה והכוונה, ותמיכה רגשית לנשים המתמודדות עם בעיות גינקולוגיות ואחרות מתחום בריאות האישה.

סקירה הלכתית

מאמרים נוספים