הבודקת – חלק ו

מאמר זה ידריך אותך מה לעשות אם את מגלה כתם בלתי צפוי ואינך גרה בקרבת בודקת מוסמכת.

אם את מוצאת כתם כלשהו, שאת חושדת כי מקורו איננו רחמי, תצטרכי להסתמך על ספקי הבריאות שלך, רופא/ה, מיילדת וכד’ – על מנת לקבוע את מקורו של הדימום.

לעתים קרובות, פצעים, המוגדרים כפצעים מבחינה הלכתית, לא יאובחנו על ידי צוות רפואי רגיל, מאחר שבדך כלל אין לפצעים מסוג זה משמעות מנקודת מבט רפואית/בריאותית. ובכל זאת, אם תשאלי כמה שאלות מפתח, תוכלי לקבל מהרופא/ה שלך מידע שתוכלי לשתף בו את הרב שלך, מידע שבאמצעותו יוכל הרב לפסוק בעניין.

הנה כמה שאלות שעלייך להפנות לרופא/ה, לפני הבדיקה, כך שהוא יהיה מודע למה את מעוניינת שיבדוק ויבחין:

 1. האם ישנו דימום מן הרחם?

2. שאלה חשובה מאד: האם ישנו אקטרופיון*? האם הוא מדמם? אם האקטרופיון אינו מדמם, נסו לגעת בו במטוש, האם הוא מדמם? אם הוא אינו מדמם במגע מטוש, האם הוא מדמם במגע עם בד בדיקה? הביאי איתך לבדיקה הרפואית בד בדיקה כך שהרופא/ה יוכל לגעת באקטרופיון בבד הבדיקה ולראות אם הוא מדמם. אקטרופיון הוא הסיבה השכילה ביותר לדימום שאינו רחמי. 
3. כאשר את מבצעת את הבדיקה – האם את רואה איזה שהן חבורות, ציסטות, קילופי עור, פוליפים, או חריגות כל שהן בצוואר הרחם? האם זה מדמם? אם זה לא מדמם, נסו לגעת בו במטוש, האם הוא מדמם? אם הוא אינו מדמם במגע מטוש, האם הוא מדמם במגע עם בד בדיקה?

4. כאשר את מבצעת את הבדיקה – האם את רואה איזה שהן חבורות או חריגות כל שהן בדפנות הנרתיק? האם הן מדממות? אם לא, נסו לגעת בהן במטוש, האם הן מדממות? אם הן אינן מדממות במגע מטוש, האם הן מדממות במגע עם בד בדיקה? דפנות הנרתיק אינן מקור שכיח לדימום. 

5. האם הבדיקה עצמה עלולה לגרום לדימום? אם כן, מהו מקור הדימום?

6. למשך כמה זמן עשוי הדימום, שנמצא במהלך הבדיקה, להימשך? האם ייתכן שהדימום יעצור ויתחדש במגע?

7. כמה דימום צפוי להיראות?

8. האם את חושבת כי הדימום יהיה קבוע, מקוטע או יופיע רק במגע?

שאלות אלה הן שאלות מנחות במקרה של הכתמה לא צפויה.

שאלות אלה אינן רלוונטיות בבדיקה שגרתית או בכל בדיקה שהיא חלק מביצוע הליך רפואי. במצבים אלה ייתכן שתצטרכי לשאול שאלות אחרות, וכדאי להתייעץ בנושא עם רב או מדריכת כלות לפני הבדיקה/ביצוע ההליך.

אף על פי שאינך מתגוררת ליד בודקת מוסמכת, המדריך הזה עשוי לסייע לך לקבל פסיקה הלכתית מרב במקרה של הכתמה לא צפויה, בתקווה שהדבר יסייע לך לטבול במקווה בזמן ולהימנע מהרחקה מיותרת בין בני הזוג.

*”אקטרופיון של צוואר הרחם” או “החצנה צווארית” הינו שינוי מבני בצוואר הרחם שבו הגבול בין התאים המצפים את פנים תעלת הצוואר והתאים המצפים את החלק החיצוני נראה לעין. אקטרופיון עשוי להוביל לדימום לאחר מגע או חיכוך, אך הוא אינו מדאיג או מסוכן בשום צורה.

קראי עוד בנושא:

חלק אחלק בחלק גחלק דחלק החלק ו

שתפי

חני אקרמן, אחות ובודקת מוסמכת

חני אקרמן היא אחות, שעברה הכשרה נרחבת על מנת לשמש כבודקת מוסמכת – יועצת המספקת הערכות גינקולוגיות, עוסקת בחינוך לבריאות נשית, שירותי הפניה והכוונה, ותמיכה רגשית לנשים המתמודדות עם בעיות גינקולוגיות ואחרות מתחום בריאות האישה.

סקירה הלכתית

מאמרים נוספים