המטרה: חתונה

הבעיה והבלבול כיום, הם שאנשים חושבים שהם מתחתנים למטרה כזו או אחרת. קצת אהבה, קצת חברות… לא! נישואין הם גדולים מכל זה. אם נאמר זאת ברור: לא מתחתנים עם מישהו כי הוא חמוד. מתחתנים כי אתם אמורים להתחתן. ואם יש לכם את הבחירה.. תבחרו בחמוד, אבל לא מפני שהוא חמוד. מתחתנים, ומתחתנים עם האחד שנחמד לנו איתו וקל יותר להסתדר איתו. אבל למה מתחתנים איתו? כדי להיות נשוי לו.  

האם אפשר פשוט להתחתן עם כל אחד?

תיאורטית, אפשר להתחתן עם כל אחד. אבל למעשה, תתחתנו עם האדם שאתן אמורות להינשא לו, וזה דבר שבאחריותו של הקדוש ברוך הוא לסדר.

הבה ונסתכל על זה כך: בחור רוצה להתחתן מהסיבה הנכונה. מהי הסיבה הנכונה? כדי לא להיות לבד, כדי להיות קשור לאדם אחר ולהפוך לאחד איתה.  

אם זוהי הסיבה שהוא יוצא איתך, מפני שהוא רוצה להתחתן, כי אז, אם את מתאימה ואתם מסתדרים, אתם חשים בנוח זה עם זו, הוא יתחתן איתך.

אבל אם הוא לא חושב על נישואין, אלא חושב על דבר כזה או אחר, ולכן הוא יוצא איתך, הוא חושב: “כן את נהדרת, את בסדר גמור, כל מה שאי פעם רציתי”.

“האם נתחתן?”

“הממ… לא”.

“למה?”

“מפני, שמי יודע, אולי הבחורה הבאה תהיה טובה עוד יותר!”

אז מה זה אומר לך? האם הוא רוצה להתחתן, או שהוא רוצה לפגוש עוד בחורה? האם הוא רוצה להתחתן, או שהוא מחפש עוד קצת מ”זה” ועוד קצת מ”ההוא”?

בחור חוזר מפגישה ואומר, “היא לא הטיפוס שלי”. בסדר גמור. אם הוא חוזר מפגישה ואומר, “היא אדם נפלא, אין לי שום תלונות, שום ביקורת. היא כל מה שאפשר לבקש, אבל הבאה יכולה להיות טובה יותר, אז למה שאתחתן איתה?”

זה אולי נכון, זה אולי תמיד יהיה נכון. מה שלא נכון כאן, הוא שהוא הולך להתחתן. האם אתה מחפש לבדוק את כל מי שקיימת באופק, או שאתה רוצה להתחתן?

אם אדם אומר, “פגשתי בחורה ממש נחמדה, היא ממש טובה, אבל אני רוצה להמשיך לחפש”, זה אומר לך שהוא לא ממוקד בנישואין, הוא ממוקד בדברים אחרים.

כשאתם יוצאים שלוש, ארבע, חמש פעמים והבחור אומר, “כן, אני רוצה להתחתן איתך!”, מה הוא בעצם אומר? “אני אוהב אותך”?

הוא אומר, אם אתחתן איתך, אני אוכל לאהוב אותך. לא, אני כבר אוהב אותך. אבל אם אתחתן איתך, אני אוכל לאהוב אותך. לפעמים את יוצאת עם מישהו ואומרת לעצמך, “את יודעת, אם הייתי נשואה לו, הייתי מתאבדת!”. במילים אחרות, אני לא יכולה לדמיין שאי פעם אוהב אותו, אז אני לא מתחתנת איתו. ולא, “אני כבר אוהבת אותך ולכן אני מתחתנת איתך”.

אם אתחתן איתך, אני אוהב אותך. זוהי משמעותם של נישואין. לא, אם אני אוהב אותך, אני אתחתן איתך… אלא, אם אתחתן איתך, אני אוהב אותך.

מה צריך לדעת בקשר לאדם לפני שאת מסכימה להתחתן איתו? הנה הדברים החשובים. את כבר יודעת שהוא בחור טוב, את כבר יודעת במה הוא האמין ומה הוא חושב, ידעת את זה עוד לפני שיצאת איתו. ואם לא, בדרך כלל תדעי את זה בשתי הפגישות הראשונות.

בשתי הפגישות הראשונות, את לא שואלת את עצמך האם תרצי להתחתן איתו, מפני שאת בקושי מכירה אותו. בשתי הפגישות הראשונות, כל מה שאת צריכה לדעת הוא, האם תשמחי להיפגש איתו שוב, לא אם את רוצה להתחתן איתו.

אם את מרגישה שתיהני מעוד פגישה, תיפגשו בפעם השלישית. האם תיהני לבלות בחברתו עוד שעה, צאו פעם רביעית. אחרי ארבע פעמים, אפשר לדעת אם אתם מתאימים, אם אתם יכולים להסתדר, האם זה יכול לעבוד ביניכם. אפשר לדעת את זה.

מהו הדבר שאומר לך שהכימיה ביניכם טובה? אם את יכולה לשבת חמש עשרה דקות בלי לומר מילה, וגם הוא לא אומר כלום, וזה מרגיש נוח, זה סימן לכימיה טובה. כימיה טובה פירושה שהוא גורם לך להרגיש בנוח ואת גורמת לו להרגיש בנוח. כלומר, שבקרבתו את לא צריכה להציג הצגות. אז אם הוא בחור נחמד, הוא בחור טוב, הוא בחור חכם, הוא נראה מספיק טוב, והוא גורם לך להרגיש בנוח, לכי על זה!

המטרה שלך היא להתחתן. אז אם כל זה קיים, התחתני איתו. יש חיים ארוכים לפנייך והגיע הזמן להתחיל אותם. את רוצה להתחיל משפחה, רוצה להיות משפחה, התחתני איתו.

מאמר זה מובא כאן ברשות ‘משפיע ומקבל’, פרויקט מבית 11213.org והרב מאניס פרידמן.

שתפי

הרב מאניס פרידמן

הרב מאניס פרידמן הוא סופר, מרצה והוגה דעות בעל שם בין-לאומי, וממייסדי ‘בית חנה’ – בית ספר גבוה ללימודי יהדות במינסוטה. הרב פרידמן שימש גם כמתרגם סימולטני מיידיש לאנגלית, בשיחותיו של הרבי מליובאוויטש ששודרו בשידור טלוויזיוני חי.

קליל

מאמרים נוספים