לידה שקטה: הניסיון להבין

לידה שקטה: הניסיון להבין

מידע רפואי נשאב ועובד מתוך ‘תוכנית וויסקונסין ללידה שקטה’ ו”הילד שמעולם לא הכרתי’, באדיבות ארגון טהרת המשפחה העולמי.

כאשר התינוק שלך נולד בלידה שקטה, ציפיות, תקוות וחלומות מתנפצים באכזריות וחיים משתנים. הורים רבים חווים תחושות ראשוניות של הלם ובלבול כאשר נאמר להם שהתינוק שלהם איננו בחיים. מה קרה? למה אתה? תינוקות אינם אמורים למות!

כאשר זה כן קורה, זה עשוי להיות שובר, מציף וכואב. אנחנו מצטערים מאד על האובדן שלך. אף אחד לא יוכל לקחת ממך את הכאב הזה.

אבל אנו מקווים שהמידע הבא יענה על כמה משאלותייך, יביא עמו מעט וודאות וביטחון, ויסייע לך.

לידה שקטה היא לצער הלב תופעה מצויה. היא יכולה לקרות לכל אחד. אין שום דרך לצפות מתי לידה שקטה תתרחש או מי יחווה זאת. בממוצע ישנה לידה שקטה אחת בכל 115 לידות. בארצות הברית, נולדים בכל שנה בלידה שקטה כ-25 אלף תינוקות, או 68 בכל יום. ברוב המקרים מאבחנים לידה שקטה כשהתינוק עודנו ברחם האם, אך לעתים רק במהלך הלידה עצמה.

מדוע נולד התינוק שלך בלידה שקטה?

לאחר לידה שקטה, הורים שואלים לעתים קרובות, “למה זה קרה?” לפעמים, נמצאת סיבה, ובפעמים אחרות, הסיבה נותרת בלתי ידועה. בחינה נרחבת וזהירה של השליה לאחר הלידה עשויה לסייע בזיהוי הסיבה. כאשר לא נמצאת סיבה מדויקת, הערכה ובחינה של השליה עשויה עדיין לסייע בשלילת פוטנציאל לסיכון גבוה להישנות.

סיבות מזוהות ללידה שקטה, בדרך כלל נופלות לאחת משלוש קטגוריות שונות: מומים מולדים בתינוק; בעיות בשליה או בחבל הטבור; מחלות או מצבים רפואיים באם שעשויים לפעמים להשפיע על ההיריון.

  • מומים מולדים הם סיבה מצויה, אך כזו שלעתים קרובות מתעלמים ממנה, ללידה שקטה. כרבע מן התינוקות שנולדו בלידה שקטה סובלים ממום מולד אחד או יותר האחראים למותם.
  • השליה וחבל הטבור הם קו החיים של התינוק לחמצן ולהזנה. בעיות בכל אחד מהם עשויות לנתק לחלוטין או לפגוע קשות בזרימה הדרושה של דם, חמצן, וחומרי הזנה אל התינוק. אף כי מצוי מאד שמצביעים עליהן כסיבה למות תינוק, בעיות בשליה ובחבל הטבור אחראיות רק למספר נמוך יחסית של לידות שקטות.
  • אף כי אין זה מצוי מאד, מצבים רפואיים של האם עשויים להיות אחראים ללידה שקטה. מחלות שונות אצל האם, כמו סוכרת ויתר לחץ דם והטיפול בהן, עשויים, לעתים, להגביר את הסיכוי ללידה שקטה. סיכוי מוגבר ללידה שקטה קשור גם לצריכה מופרזת של אלכוהול וסמים, עישון, תזונה לקויה, והתנהלות לא מתאימה בתחילת ההיריון וקודם לו.

בנוסף, ישנן סיבות נדירות רבות אחרות ללידה שקטה. בין אם אובחנה סיבה מדויקת למותו של התינוק שלך ובין אם לאו, חשוב לזכור כי ברוב המקרים, לידות שקטות אינן נגרמות בשל משהו שאת עשית או לא עשית.   

ומה לגבי הריונות עתידיים?

בדרך כלל לידה שקטה אחת אינה מנבאה לידה שקטה אחרת. בממוצע, ישנו סיכוי של כ-3% ללידה שקטה נוספת בהיריון הבא, או במילים אחרות – קרוב ל-97 אחוזים סיכוי שבהיריון הבא ייוולד תינוק בריא.

למצוא היגיון במה שקרה

במהלך התקין של אירועי החיים, תינוקות הם האחרונים שאנו מצפים שימותו. אובדן של תינוק בלידה שקטה עשוי להיות מטלטל ושובר. אף שיש כאלה שהדבר מפתיע אותם, לידה שקטה של תינוק היא אובדן גדול, גדול כמו של ילד בוגר יותר או כל אדם אהוב אחר.

כאשר מתרחשת לידה שקטה, ההורים שציפו בקוצר רוח לתינוק, פתאום אינם עוד. טבעי בעבורך להתאבל עמוקות על האובדן שלך ועל התקוות, החלומות והאיחולים שלעולם לא יתגשמו. תקוות, חלומות ואיחולים שקיננו בך עוד הרבה לפני הלידה הצפויה של התינוק שלך. את עשויה לחוש תחושה עזה של עצב, כעס, או אולי מרירות על חוסר הצדק שבטרגדיה הזו. יכול להיות שתחווי תחושות של בדידות וגעגוע, חוסר ישע, או, בגלל עומס הרגשות שבך, בלבול. הורים רבים חשים גם רגשות אשם. לעתים קרובות הם תוהים אם הם עשו משהו שהוביל למותו של התינוק שלהם. נדיר מאד שזה נכון.

הרגשות האינטנסיביים הללו אמיתיים והם חלק נורמלי מן האבל. אבל הוא תהליך של מציאת משמעות באובדן ובחיים שלך בלי התינוק שלך. אבל איננו קל. הוא ממושך, לא צפוי, ודורש הרבה מאד אנרגיה. אבל את זקוקה לזמן כדי להתאבל, מפני שאבל חיוני כדי לעבד את הכאב לקראת החלמה.

התמודדות עם האובדן שלך

ההתמודדות עם מותו של תינוקך עשויה להיות אחת החוויות הכואבות ביותר בחייך. כל אחת מתמודדת ומתאבלת בצורה שונה. ייתכן שאחת מן ההצעות הבאות תסייע לך לשרוד חלק מן הזמנים הקשים הללו.

  • שמרי על עצמך. אכלי טוב. דאגי למנוחה רבה. שמרי על בריאותך הפיזית כך שתוכלי להמשיך להחלים מבחינה נפשית.
  • הביעי את עצמך. דברי על הרגשות שלך, הפחדים שלך והאבל שלך. נהלי יומן, כתבי, צרי, עסקי בגינון; מצאי את האפיק המתאים לך לבטא את האבל והכאב שלך. זה עשוי לעזור לך לראות את הדברים בבהירות רבה יותר.
  • מצאי רשת של תמיכה. רשת תמיכה כזו עשויה להיות המשפחה שלך, החברות שלך, הרב שלך או הקהילה המקומית. ייתכן שתרצי ליצור קשר עם קבוצת תמיכה של הורים שחוו מוות של תינוק, לשתף את הסיפור שלך ואת הרגשות שלך וללמוד מאחרים שגם “היו שם”. נסי ליצור קשר עם המרכז הקהילתי הקרוב ולבדוק אם יש להם תוכנית ייעודית. אל תמעיטי בערכה של שיחה עם אימהות אחרות שחוו אובדן דומה. הן עשויות להיות המפתח שיסייע לך להתמודד. דברי עם בעלך, אפשרי לו את המרחב שלו להמודד עם האבל שלו, והחלימו יחד.

מעל הכול, תני לעצמך זמן. הזמן מרפא. היי סבלנית. לעולם לא תשכחי את מה שאירע, אבל את תחלימי. החלמה היא תהליך מתמשך; היא איננה מתרחשת בן לילה. אבל היא תגיע. 

שתפי

ארגון טהרת המשפחה העולמי

כאשר התינוק שלך נולד בלידה שקטה, ציפיות, תקוות וחלומות מתנפצים באכזריות וחיים משתנים. הורים רבים חווים תחושות ראשוניות של הלם ובלבול כאשר נאמר להם שהתינוק שלהם איננו בחיים. מה קרה? למה אתם?

מאמרים נוספים