איזהו עשיר?

שאלת השבוע:

אני רוצה לקיים את מצוות השם – “פרו ורבו”. למעשה, אני רוצה כמה שיותר ילדים.

אבל… אשתי ואני מתקשים להתמודד כלכלית ובקושי מצליחים להסתדר כלכלית כזוג. אם יהיו לנו הרבה ילדים במצבנו הכלכלי הנוכחי, נזדקק לתמיכה של שירותי הרווחה. אני אמנם מאמין שהקדוש ברוך הוא יעזור ויספק לנו פרנסה כך שנוכל לפרנס משפחה ברוכה, אבל בינתיים… אני לא רואה את זה קורה…

האם עלינו לפעול להרחבת המשפחה ולקוות לעזרת השם שתאפשר לנו חיים בסביבה שנוכל לחנך בה את ילדינו ולחיות טוב? או שאולי כדאי לחכות עוד, עד שהמצב הכלכלי ישתפר?

תשובה:

אני לגמרי מבין את התהייה שלך. אין מתנה גדולה יותר מילדים, אבל עלינו גם לגלות אחריות. ננסה לחשוב על זה בצורה רציונלית.

אתה מדבר על משפחה גדולה. אבל זה לא קורה ברגע אחד בדרך כלל. אלא אם כן תיוולד לכם שישייה, ייקח קצת זמן עד שתהפכו למשפחה גדולה. אז למה לא להתמודד עם כל ילד בזמנו? אני משוכנע שיש לכם אפשרות לעוד ילד אחד. ואז בעזרת השם.. תמצאו מקום לילד נוסף.

כל נשמה שמגיעה לעולם שלנו מביאה עמה ברכה. אם עד עכשיו אלוקים דאג רק לך ולאשתך, כאשר יש לך ילד, הקדוש ברוך הוא צריך לדאוג לשלוש נפשות, שיש להן שלושה חשבונות נפרדים להפקדה. מעבר למענק הלידה הממשלתי, יש מענק לידה אלוקי. אבל הוא מגיע רק לאחר שהילד נולד… לא קודם לכן. 

למען האמת, אין לנו דרך לחזות מה יהיה מצבנו הכלכלי בעוד שנתיים, או אפילו בעוד יומיים.

דמיין לעצמך שאתה זוכה בלוטו מחר והופך למיליונר. הבעיה נפתרה, לא כן?

נאמר שיש לך עשרה ילדים בהתבסס על העושר החדש שלך. כעת אתה מפסיד את כל כספי הזכייה, כפי שקורה לרבים מזוכי הלוטו בסופו של דבר.

מה עכשיו? האם אתה מוסר את הילדים לאימוץ מפני שאינך יכול עוד לכלכל אותם? מצב כלכלי הוא עניין הפכפך. אי אפשר לבסס את כל בחירות החיים רק על שיקולים כספיים.

אין בכלל ספק שהורות עשויה להיות חוויה יקרה. אבל, כולנו צריכים לעשות בחירות נכונות בקשר להיכן אנו משקיעים את כספנו. אין כל מצווה לעמוד בסטנדרטים של חיי מותרות שאחרים החליטו שהם הדרישה הבסיסית. אם יש לך בית הגון ואוכל, תוכל לחיות טוב גם בלי מה שאחרים מגדירים כ”צורך חיוני” בעוד הוא למעשה – מותרות. שאל את עצמך: בעוד שנים מהיום – על מה תתחרט יותר – החופשה באירופה שמעולם לא נסעת אליה, או הילד שמעולם לא נולד לך?

אני מכיר אדם דתי בשנות השמונים לחייו, שבורך במספר רב ביותר של נכדים ונינים.

המכר הזה מגיע מאותה עיירה באירופה שממנה מגיע מיליארדר ידוע-שם.

כשהם נפגשים, המיליארדר תמיד אומר לו: “אני מקנא בך. אתה האיש העשיר באמת. המניות שלך לעולם לא יוכלו לצנוח”.

אל תשאל את עצמך האם אתם יכולים להרשות לעצמכם ללדת עוד ילד. שאל את עצמך אם אתם יכולים להרשות לעצמכם שלא ללדת אותו. 

שתפי

הרב אהרון מוס

הרב אהרון מוס מסייע לנפשות אבודות למצוא את דרכן בחזרה ליהדות, בסידני שבאוסטרליה. אפשר ליצור עמו קשר במייל: rabbimoss@nefesh.com.au

קליל

מאמרים נוספים