הבודקת – חלק א

האם ידעת שלא כל הדמים שווים? לא כל דם גורם לאישה לעבור למצב נידה. 

מהו ‘דם מכה’ (דם הנובע מפצע)? כיצד נוכל להבחין בהבדל? 

כאשר אישה מוצאת כתם של דם, שהיא חושבת שאיננו דם מחזור, היא מתייעצת ברב שיקבע את מצבה ההלכתי – נידה או טהורה. בדרך כלל, יוכל הרב לברר את מצבה ההלכתי באמצעות מבט בכתם עצמו. מכל מקום, פעמים רבות, אין די במבט בכתם, ומידע נוסף נדרש. הרב ישלח את האישה אל בודקת הלכתית, שתבדוק, ובכך תסייע לקביעת מקור הדימום.  

מהי בודקת הלכתית? אולי שמעת את הביטוי בעבר, ואולי לא. אם שמעת, אולי תהית מה בדיוק עושה הבודקת. איזו הכשרה היא מקבלת? במה שונה הבודקת מרופא? כיצד יכולה בודקת לסייע לי? אני מקווה שסדרת כתבות אלה תענה לכל השאלות האלה ועוד רבות אחרות. 

מהי בודקת?

הבודקת תסתכל ותבדוק לוודא אם מקור הדימום הוא ברחם, או ממקור פנימי אחר. דימום מן הרחם בדרך כלל יגרום לאישה למצב נידה, אך דימום ממקורות אחרים, בין אם הוא דימום מועט או דימום רב, יביא רק לעתים נדירות למצב נידה. 

כאשר הושלמה הבדיקה, הבודקת תדווח על הממצאים לרב, והוא יפסוק על פיהם את ההגדרה ההלכתית – נידה או טהורה. בדיקה פשוטה כזו יכולה למנוע מצב נידה שלא לצורך. הדבר יכול לחסוך חודש שלם של הימנעות מאינטימיות זוגית פיזית, שאינה נדרשת כלל על פי ההלכה במקרה זה.  

קראי עוד בנושא:

חלק אחלק בחלק גחלק דחלק החלק ו

שתפי

חני אקרמן, אחות ובודקת מוסמכת.

חני אקרמן היא אחות, שעברה הכשרה נרחבת על מנת לשמש כבודקת מוסמכת – יועצת המספקת הערכות גינקולוגיות, עוסקת בחינוך לבריאות נשית, שירותי הפניה והכוונה, ותמיכה רגשית לנשים המתמודדות עם בעיות גינקולוגיות ואחרות מתחום בריאות האישה.

סקירה הלכתית

מאמרים נוספים