מיתוסים בקשר למקווה

מיתוסים בקשר למקווה

האמת: כל אישה ששומרת על הלכות טהרת המשפחה והטבילה במקווה יודעת שזוהי חוויה מרוממת. מה שמשפיל נשים הוא מה שנובע מניצול של נשים כסמל מיני. בשמירה על מסורות התורה הנוגעות לאינטימיות יהודית, מערכת היחסים בין האישה ובעלה הופכים מקודשים. חיי הנישואין שלהם הם דוגמה וסמל לאהבה אמיתית ולכבוד.

האמת: החוקים לאינטימיות על פי היהדות מובנים בקלות. בעל יהודי יכול להבין כי הטבילה במקווה והשמירה על הכללים הקשורים לה מסייעת ליצירת מערכת יחסים זוגית שנמצאת במצב של התחדשות מתמדת. ירח הדבש לעולם לא מסתיים, המשיכה נשארת חזקה כמו שהייתה ביום שבו נפגשו בני הזוג. כמובן שלמען ההבנה הנכונה של הנושא, חשוב שהחשיפה אליו תהיה בדרך רלוונטית ומשמעותית.  

האמת: האמבטיה היא מקום שמספק ניקיון פיזי. אבל אם תרצי להשתמש באמבט כדי להגיע לשינוי רוחני – זה פשוט לא יעבוד. בשביל זה – את זקוקה למקווה. למקווה חייב להיות מקור ישיר של מים טבעיים, כמו מי מעיין, מי גשם או אפילו שלג מומס. כשם שהתורה עצמה נמשלה למים חיים, כך היא מגדירה שמקווה, על מנת להיות כשר, חייב להיות מלא במים חיים הנאספים בדרך מיוחדת.

האמת: מקוואות מודרניים, אלגנטיים הופכים להיות הרוב המכריע. בריכות הטבילה ומאגר מי הגשמים נשמרים תחת בקרת היגיינה קפדנית המוודאת שהמים נשארים נקיים וצלולים. חדרי ההכנה הם דמויי ספא, נקיים וללא רבב. המקוואות נבנים בהתאם לסטנדרטים ההלכתיים והאסתטיים הגבוהים ביותר.

האמת: אף אחד לא ידע אם ומתי הלכת אל המקווה חוץ ממך ומבעלך. כמובן, הבלנית במקווה תהיה שם בכדי לסייע לך, אבל היא יודעת לשמור סוד. הנקודה היא שחוויית המקווה היא חוויה פרטית לחלוטין. הטבילה במקווה וההכנה אליה ייעשו בפרטיות מוחלטת. רחוק מאד מעין הציבור, האישה ההולכת למקווה היא התגלמות של צניעות ועידון. כך זה נשמר במשך כבר כמעט ארבעת אלפים שנים.

האמת: כל מצווה שיהודי מקיים מביאה ברכות מיוחדות לו ולעולם כולו, במיוחד המצוות הקשורות לאינטימיות יהודית. על ידי שמירת המצוות הנצחיות הללו, הבעל והאישה מתחזקים כבוד הדדי, החיוני לכל נישואים טובים. זה הסוד שמנע בעיות רבות כל כך ובנה משפחת יהודיות מדהימות במשך אלפי שנים. במקום לתפוס את היעדר שמירת מצוות אחרות כמניעה לטבילה במקווה, נסי לחשוב על המקווה כעל מקום מצוין להתחיל בו.

האמת: הליכה למקווה היא מחויבות משפחתית, ומשמעותה שגם הבעל וגם האישה מעורבים בצורה שווה בשמירת חוקי האינטימיות היהודית. שניהם גם קוטפים את הרווחים של מערכת יחסים שממשיכה להתחדש כל העת, ונישואין יציבים. אבל, כן, כשזה מגיע לטבילה במקווה, השליטה היא בידיים של האישה. האחריות כולה שלה – מפני שהקב”ה בוטח בה. וכבר למעלה משלושת אלפים שנה שהיא מוכיחה שהיא ראויה לאמון הזה לגמרי.

האמת: כשאישה הולכת למקווה, החברות שלה לא אמורות לדעת את זה. רק בעלה והבלנית במקווה. החוויה כולה היא פרטית ומכובדת מאד. כך, שאין לך באמת דרך לדעת בוודאות אם החברות שלך הולכות או לא. סביר מאד שלפחות כמה מהן אכן הולכות. למעשה, הטבילה במקווה היא דבר פרטי כל כך, שייתכן מאד שגם אמא שלך הלכה למקווה. ואת מעולם לא ידעת.

שתפי