איזהו חכם? הרואה את הנולד (התלמוד).

אחת התכונות המעצבות ומגבשות את האדם הראוי, הוא כוח השליטה העצמית. אחד מן המאפיינים של האדם האידיאלי הוא היכולת לקבל החלטות המבוססות לא רק על העונג בטווח הקצר, אלא גם על מבט לטווח הארוך. אכן, נדרשת משמעת עצמית, סבלנות ואופי חזק על מנת לדחות סיפוקים היום כדי שדברים ייראו טוב יותר מחר.

אני אסיר תודה לד”ר יונתן מוק, שלפני כמה שנים, הביא לידיעתי מחקר מרתק שבוצע לפני שנים רבות. המחקר הדגים בצורה די יוצאת דופן כיצד דחיית סיפוקים, ובמילים אחרות – משמעת עצמית חזקה, היא למעשה מפתח להצלחה בחיים בטווח הארוך. כמו רבים מן המחקרים המרתקים והאקזוטיים, גם מחקר זה, התקיים בקליפורניה. הפסיכולוג וולטר מישל, בשעתו חוקר באוניברסיטת סטנפורד, התחיל את המחקר שלו בשנות ה-60 של המאה הקודמת. הוא נועד לבחון אינטליגנציה רגשית של קבוצת ילדים מסוימת, ובסופו של דבר הביא לממצאים מרתקים במיוחד, בזכות… המרשמלו.

הוא הציע לקבוצת ילדים רעבים בני ארבע מרשמלו. לילדים נאמר כי הם יכולים לבחור אם לאכול את המרשמלו שלהם מיד, או לחכות 20 דקות, ואז האנשים שמחכים את המרשמלו יבדקו מי מהילדים לא אכל את המרשמלו שלו, והם יקבלו מרשמלו נוסף.  

התוצאות? ובכן, כשליש מהילדים אכלו את המרשמלו מיד. כמה מהם הצליחו לחכות מעט יותר, וכשליש הצליחו לחכות את מלוא עשרים הדקות עד לשובם של החוקרים.

הדבר המדהים בקשר למחקר הזה, הוא שהחוקרים עקבו אחר ההתקדמות הלימודית והחברתית של אותה קבוצת ילדים במשך שנים. בשעה שהילדים סיימו את לימודי התיכון, ההבדל בין הקבוצות היה דרמטי. אלו שהצליחו לעמוד בפני הדחף לסיפוק מידי בגרו והיו לאנשים חיוביים יותר, בעלי מוטיבציה גבוהה יותר, והיו חסינים יותר לעמידה בקשיים, ולהשגת המטרות שלהם. היו להם המזג או היכולות שבאו לידי ביטוי בנישואין מוצלחים יותר, הכנסה גבוהה יותר, סיפוק גבוה יותר מהקריירה והרגלי בריאות טובים יותר, ובסך הכולל, נהנו מחיים מלאים ומשמעותיים יותר מרוב האוכלוסייה.

באשר לילדים שאכלו את המרשמלו מיד, מבלי לחכות לרגע, הם עברו את שנות בית הספר בהישגים נמוכים, וחיי חברה מוצלחים הרבה פחות.

המסר הזה מחלחל לחיים שלנו, בכל רמה שהיא ולכל שלב שהוא. רכישת חינוך על-תיכוני משמעותה דחיית העונג שבלהרוויח כסף מיד אחרי התיכון. ההשקעות הכספיות הטובות ביותר דורשות אסטרטגיה ארוכת טווח. הכסף שלכם אולי יהיה כבול למשך תקופה, אך בסופו של דבר, הרווחים יהיו שווים את ההמתנה. עבודה קשה בתחילת חיי הנישואין ודחיית הפיתוי שבנטישה קלה עם הקשיים הראשונים, מניבים את הרווחים שלהם במשך השנים הבאות. הזמן והמאמץ הנדרשים לשם גידול ילדים הם לא קלים בטווח הקצר, אבל מספקים בצורה יוצאת מן הכלל בטווח הארוך, כשהילדים גדלים וממלאים את הוריהם בגאווה.

סוד ההצלחה בחיים הוא הסוד של להיות בן אדם – החכמה, הסבלנות ויכולת השליטה העצמית היום בכדי להשיג שמחה וסיפוק מחר.

במסורת היהודית, ישנן כל כך הרבה דוגמאות כיצד אנו מותנים לפתח את תכונת האופי החשובה הזו. ילדים הגדלים בבית שמקפידים בו על כשרות, מונחים לבדוק ממתקים שמוצעים להם מחוץ לבית, אם הם עומדים בדרישות הכשרות. לעתים קרובות, הילדים הללו מציגים חוסן מרשים ומחויבות גבוהה לערכים שנלמדו בביתם.  

ישנן דוגמאות למכביר של ילדים שמתפתים מאד להצטרף לחגיגה של חבריהם או בני כיתתם, אך עומדים באתגר ודוחים דבר מתיקה מפני שאיננו כשר, ואפילו אם רק אינם בטוחים בכך. הילדים הללו לא מרגישים חסך, זוהי הדרך שבה הם גדלים. הם לוקחים את זה בקלות, וללא ספק מתבגרים מן החוויה. הם מפתחים אישיות חזקה, וגדלים להיות השליש הזה באוכלוסייה שיצליח בחיים מפני שהם יודעים כיצד לדחות סיפוקים. דרך אגב, אני בטוח שההורים שלהם מוצאים דרך לתגמל אותם על המאמץ המיוחד שלהם.

הדבר נכון גם ביחס לשמירת שבת, או שמירת חוקי טהרת המשפחה. המשמעת העצמית הנדרשת בהקפדה על אורחות החיים הללו, בונה לא רק אישיות רוחנית, אלא גם נשים וגברים בעלי שיעור קומה, אציליים יותר, מוסריים יותר – בני אדם טובים יותר.

שתפי

הרב יוסי גולדמן

הרב יוסי גולדמן הוא הרב הראשי של אחד מבתי הכנסת הגדולים ביוהנסבורג מאז 1986, ונשיא התאחדות הרבנים בדרום אפריקה.

קליל

מאמרים נוספים